MED MEDOVICOVÝ 2024
Letos nám po dlouhé době včeličky donesly i trochu medovice, která obsahuje melecitózu. Melecitózní snůška se vyskytuje nepravidelně a získávání medu z plástů je velice náročné. Odměnou je vynikající med s typicky výraznou chutí medovice a velice tmavou barvou. Melecitózní med je také velice bohatý na minerální látky, zejména draslík, vápník, hořčík, železo a mangan. Kvůli přítomnosti trisacharidu melecitóze = jedna molekula fruktózy a dvě molekuly glukózy má oproti jiným medovicovým medům vysokou tendenci ke krystalizaci.
Medovicový med vzniká v lesních oblastech, kde včely sbírají medovici, kterou vylučuje řada hmyzu, žijícího především na stromech. Na rozdíl od květového medu je ten medovicový tmavší, aromatičtější a chuťově výraznější, pomaleji krystalizuje, a proto zůstává déle tekutý než květový. V některých letech se můžeme setkat s medovicovými medy, tvořenými výhradně z medovice smrkové nebo jedlové. Takové medy mají silnou kořenitou vůni a neobsahuji takřka žádný pyl.
Obsah medu ve sklenici: 900 g
Země původu: ČESKÁ REPUBLIKA
Minimální trvanlivost do konce: 2025
Včelař: Martin Roztočil, Mezírka 9, Brno
Žádné naše stanoviště se nenachází v blízkosti řepky, a proto náš pastový med je pouze z jarní snůšky z ovocných stromů. Tento med je vlastně do této podoby řízeně zkrystalizovaný a dále již nekrystalizuje! Není ho proto po čase potřeba ztekucovat a zbytečným zahříváním znehodnocovat.
Spousta lidí si med ztekucuje v mikrovlnce, v lepším případě ve vodní lázni, která však dosahuje i100 stupňů. Tím si med znehodnotí a připraví se o veškeré zdraví prospěšné látky