CO TO VLASTNĚ JE MED?

Nevčelaři často říkají:  "Včely sbírají med."  Není to pravda, to, co včely v přírodě sbírají, je teprve výchozí surovina pro tvorbu skutečného medu.
"Med tvoří včely z nektaru nebo medovice rostlin a stromů. Obohacují je látkami ze svého těla, ve svém těle je mění, ukládají do plástů a tam nechávají uzrát."
Zatímco cukr, který kupujeme v obchodech, neobsahuje prakticky nic jiného než řepný cukr, je v medu směs rozštěpených cukrů, kterou včely ještě obohatí přídavkem dalších cenných příměsí.
Med má o 25% vyšší sladivost než řepný cukr.


DRUHY MEDU

V zásadě rozlišujeme medy květové a medovicové!

KVĚTOVÝ -  z květových medů jsou nejznámější především: řepkový, slunečnicovy, lipový, smetankový a v neposlední řadě akátový. V ovocnářských oblastech nebo oblastech s vysloveně květovou snůškou získá včelař většinou smíšený květový med, protože různé medonosné rostliny kvetou současně nebo krátce po sobě. Znalci květového medu dávají přednost právě tomuto medu, protože směs z různých snůšek dává mimořádně bohatý, a proto plnohodnotný med s vynikající vůní. V převážné většině případů je tento med světlý, v tekutém stavu zlatožlutě zbarvený.

 

KVĚTOVÝ PASTOVÝ - med má perleťově bílou barvu a pastovitou konzistenci připomínající nutelu, takže je možné jej mazat na pečivo v silnější vrstvě, aniž by stékal. Tento med je vlastně řízeně zkrystalizovaný do této podoby a dále nekrystalizuje. Není ho proto po čase potřeba ztekucovat a zbytečným zahříváním znehodnocovat!!!
Tato moderní metoda naprosto nijak med nepoškozuje a zachovává veškeré cenné látky. Zatím jsme nezaznamenali falšovaný pastový med!

 

MED MEDOVICOVÝ - vzniká v lesních oblastech, kde včely sbírají medovici, kterou vylučuje řada hmyzu, žijícího především na stromech. Na rozdíl od květového medu je ten medovicový tmavší, je déle tekutý a hůře krystalizuje. V některých letech se můžeme setkat s medovicovými medy, tvořenými výhradně z medovice smrkové nebo jedlové. Takové medy mají silnou kořenitou vůni a neobsahují takřka žádný pyl.